FootMate

Przyczyny powstawania płaskostopia

Jeśli stopa jest właściwie rozwinięta, to nie powinna dotykać podłoża całą swoją powierzchnią, ale jedynie kilkoma głównymi miejscami, a jej kości powinny układać się w łuk. Przy występowaniu płaskostopia obserwujemy, że prawie cała stopa przylega do podłoża, a jej kości ułożone są w linii prostej. Jednak płaskostopie to nie tylko problem estetyczny, ale w związku z przyjmowaniem przez stopę nienaturalnego kształtu pojawić się mogą dolegliwości bólowe oraz problemy z doborem pasującego obuwia. Osoby z płaskostopiem są również narażone na zwyrodnienia układu ruchu, co w efekcie może doprowadzić do deformacji kręgosłupa i wad postawy. Warto więc dowiedzieć się, jakie są główne przyczyny pojawiania się problemów z płaskostopiem.

Dlaczego pojawia się płaskostopie?

Wyróżnia się bardzo wiele różnorodnych przyczyn płaskostopia i nie na wszystkie z nich mamy bezpośredni wpływ. Najważniejsze z czynników, które prowadzą do tego schorzenia, to:

  • wrodzone predyspozycje genetyczne, które związane są z wiotkością więzadeł i torebek stawowych;
  • nieodpowiednio dobrane obuwie, a szczególnie chodzenie przez dłuższy czas na wysokich obcasach, co powoduje nienaturalne rozkładanie się ciężaru stopy;
  • nadwaga, ponieważ stopy nie wytrzymują dźwigania dodatkowych kilogramów i deformują się;
  • uszkodzenia i urazy w obrębie więzadeł, stawów i mięśni stopy, co powoduje jej niewydolność i trudności w utrzymaniu ciężaru całego ciała;
  • zmiany hormonalne pojawiające się na przykład w czasie ciąży lub w okresie przekwitania;
  • nadmierne obciążenie stóp w czasie pracy, w tym przede wszystkim wielogodzinna praca stojąca;
  • długotrwałe unieruchomienie stopy.

Część z tych czynników związana jest z naszym trybem życia i przyzwyczajeniami, które możemy zmienić. Inne są od nas niezależne. Jeśli jednak zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy płaskostopia, warto jak najszybciej wybrać się do specjalisty i rozpocząć leczenie. Przy dopiero rozpoczynającym się płaskostopiu mogą wystarczyć ćwiczenia wybrane przez fizjoterapeutę i noszenie odpowiednich wkładek do butów. Natomiast jeśli schorzenie jest bardzo zaawansowane, wymagać może nawet zabiegu operacyjnego.