FootMate

Metody profilaktyki ortopedycznej

Ortopedia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób dotyczących narządu ruchu. Chodzi przede wszystkim o cały nasz układ szkieletowy i nieprawidłowości pojawiające się w jego funkcjonowaniu, a także wszelkie problemy związane ze stawami, mięśniami, więzadłami czy nerwami. W polskim społeczeństwie niestety problemy ortopedyczne stają się coraz częstsze, co w wielu wypadkach wiąże się z tym, że na co dzień prowadzimy siedzący tryb życia i zapominamy o regularnym wysiłku fizycznym. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób moglibyśmy tym problemom zapobiegać i jakie metody profilaktyki stosować.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Profilaktykę ortopedyczną najlepiej zacząć jak najwcześniej, to znaczy wtedy, gdy pojawiają się pierwsze bóle pleców, a nawet zanim jeszcze to się stanie. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych metod, które pomogą nam w otrzymaniu dobrego zdrowia i uniknięcia chorób związanych z układem ruchu:

  • zrównoważona dieta, w tym dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D, co nieraz może wymagać również suplementowania;
  • regularna aktywność fizyczna i uprawianie sportu adekwatnego do naszej kondycji i stanu zdrowia;
  • jeśli nasza codzienna praca jest przede wszystkim siedząca, to zadbajmy o siedzenie w prawidłowej pozycji i na odpowiednio wyprofilowanym krześle; szczególnie istotne jest niegarbienie się i dobre podparcie części lędźwiowej kręgosłupa;
  • używanie wkładek ortopedycznych do butów, które zapobiegają wielu schorzeniom stóp i dolegliwościom związanym ze stawami. Dzięki noszeniu odpowiednio dobranych wkładek następuje odciążenie stawów naszych nóg i stopy układają się w bardziej prawidłowy sposób, a w konsekwencji jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na pojawienie się bólu w obrębie stóp, kolan i bioder nawet podczas długiego chodzenia. Zmniejsza się również dzięki temu prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa.