FootMate

Haluksy. Czym są i jak sobie z nimi radzić?

Haluksy. Czym są i jak sobie z nimi radzić?

Haluksy to powszechne schorzenie stóp, które statystycznie najczęściej dotyka kobiety w okolicach pięćdziesiątego roku życia, jednak pojawia się również u wielu mężczyzn i młodszych pań. Tak zwany paluch koślawy, czyli haluks, to zwyrodnienie stopy doprowadzające do jej zniekształcenia. Jego przyczyną jest przede wszystkim nieprawidłowe obciążanie stopy, w wyniku czego zmienia się jej naturalna biomechanika i pojawia się tak zwane płaskostopie poprzeczne. Haluksy są łatwe do zauważenia szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach, ponieważ wiążą się z widoczną deformacją dużego palca u stopy oraz tworzeniem charakterystycznej wypukłości w okolicach stawu śródstopno-paliczkowego. Choroba ta jednak to nie tylko defekt kosmetyczny, ale także coraz większy ból oraz pojawianie się trudności w codziennym poruszaniu się.

 

Przyczyny haluksów

Wśród przyczyn pojawiania się koślawego palucha wymienia się predyspozycje genetyczne związane z osłabieniem tkanki łącznej, nieprawidłowym kształtem stawu w stopie oraz specyficznym ustawieniem kości śródstopia. Warto jednak wiedzieć, że haluksy mogą pojawić się również w wyniku naszych zaniedbań, takich jak na przykład noszenie butów na wysokich obcasach, a także obuwia z wąskimi noskami, które powoduje zwiększony nacisk na duży paluch u stopy. Innych możliwych przyczyn jest bardzo wiele i mogą być różnorodne, jak na przykład płaskostopie, nadmierna długość dużego palucha, amputacja drugiego palca u stopy czy różnorodne urazy.

 

Leczenie haluksów

Przy zaawansowanych haluksach niezbędne staje się leczenie operacyjne, a po nim unieruchomienie stopy na pewien czas w gipsie. Oprócz tego istnieje wiele metod zapobiegawczych i przeciwdziałających pogłębianiu się palucha koślawego. Są to na przykład:

  • aparaty korekcyjne stosowane na dzień lub na noc;
  • wkładki i poduszeczki do butów, w tym na przykład ułatwiające poprawne rozłożenie ciężaru stopy podczas chodzenia na obcasach i specjalistyczne wkładki ortopedyczne;
  • specjalne wkładki i osłony na bolące miejsca stopy;
  • separatory wkładane między palcami mające wymuszać prawidłowe ułożenie dużego palucha.