Ta deformacja ukształtowania kości stóp nie powinna być ignorowana. Problem może skutkować obrzękami i bólem stóp, a w konsekwencji prowadzić nawet do trudności z chodzeniem. Porównujemy rodzaje płaskostopia i podpowiadamy jak sobie radzić z tym schorzeniem.
Co to jest płaskostopie?
Kości stopy o prawidłowym ukształtowaniu są ułożone w charakterystyczny łuk, a z podłożem stopa styka się tylko w trzech punktach. Płaskostopie (w mowie potocznej schorzenie to nazywane jest platfusem) to zniekształcenie, które może pojawić się u osób w każdym wieku. Co ciekawe, dzieci rodzą się z fizjologicznym płaskostopiem, które zwykle zanika przed czwartym rokiem życia. Przyczyną dolegliwości mogą być niewydolność stawów oraz mięśni, urazy, ale także nadwaga i źle dobrane obuwie. Problem pogłębiają wysiłek fizyczny i przeciążenie stóp. Deformacja prowadzi do zmiany punktów podparcia, co skutkuje obrzękami i bólami nie tylko stóp, ale także łydek i kręgosłupa. W dłuższej perspektywie schorzenia będące rezultatem ignorowania płaskostopia mogą doprowadzić do chronicznych problemów z poruszaniem się. Osoby, które zmagają się z problemem płaskostopia, powinny sięgnąć po wkładki ortopedyczne dedykowane do specyfiki deformacji, z którą się mierzą.
Jakie są różnice między płaskostopiem podłużnym i poprzecznym?
Płaskostopie podłużne to deformacja spowodowana obniżeniem się łuku przyśrodkowego stopy. Dolegliwość sprawia, że cała powierzchnia stopy dotyka podłoża. W ofercie dystrybutorów produktów dedykowanych stopom znajdziemy m.in. kliny, które stanowią podparcie dla sklepienia podłużnego stopy. Ich stosowanie pozwala unieść łuk przyśrodkowy, co wpływa na poprawę rozłożenia obciążeń.
Natomiast płaskostopie poprzeczne polega na rozejściu się kości śródstopia, przez co stopa jest szersza. Łuk poprzeczny stopy jest obniżony, a punkty podparcia zmienione (zamiast I oraz V kości śródstopia, podporę stanowią kość II oraz III). Sposobem na wzmocnienie osłabionych mięśni są specjalnie dobrane ćwiczenia. Ulgą dla osób dotkniętych tym rodzajem płaskostopia są także wkładki, które wymuszają zmianę rozkładu nacisków i dają komfort przeciążonemu przedstopiu.