Haluksy występują głównie u kobiet. Większość z nas winowajcę ich występowania widzi w butach na obcasie. Kojarzą się one raczej z niekomfortowym ułożeniem stopy i bólem, jeśli za długo je nosimy. Ułożenie stopy jest tutaj kluczowe, ale mimo tego lekarze obalają ten mit i wskazują na uwarunkowania genetyczne. To właśnie one odpowiedzialne są za tworzenie się haluksów. Tradycyjną metodą leczenia jest operacja, ale pojawiają się także inne propozycje np. aparaty na haluksy.
Profilaktyczne aparaty na haluksy – rodzaje
Aparaty na haluksy dzieli się na zapobiegające, czyli profilaktyczne i korekcyjne. Do najpopularniejszych rodzajów profilaktycznych aparatów na haluksy zalicza się kliny, wkładki, opaski i peloty na haluksy. Kliny rozróżnia się na te tradycyjne, z pętelką lub osłoną. Pierwsze z nich wkłada się między pierwszy i drugi palec. Kliny z pętelką, która ma zapobiec przemieszczaniu stopy. Ostatni rodzaj klinów może być wyposażony w opaskę ochronną, która zabezpiecza wystającą kość przed otarciami. Wkładki to specjalnie dopasowane do ułożenia stopy wkładki do butów. W trakcie leczenia dobrze jest łączyć je ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych. Opaski są bardziej rozbudowane i zasłaniają kość oraz palucha, mogą być wykonane np. z elastycznego materiału.
Korekcyjne aparaty na haluksy – rodzaje
Korekcyjny aparat na haluksy może być sztywny, który powinien być używany tylko w trakcie spoczynku lub statyczny, czyli taki, który może być stosowany w trakcie chodzenia. Aparaty niekrępujące ruchów mogą być z miękkiej tkaniny lub żelowe, które wyglądają bardziej, jak niepełne wkładki, ale z ochroną palucha oraz kości. Zakłada się je na piętę. Pozostałe aparaty na haluksy to najczęściej urządzenia z szyną. Mogą być skórzane lub plastikowe. Takie urządzenia są przeznaczone do stosowania w nocy.
Aparaty na haluksy, to przydatny i praktyczny sposób walki ze zwyrodnieniami palucha. Warto pamiętać, że korekcyjne aparaty z szyną, czy żelowe można nosić nawet w ramach profilaktyki.