Jak wybrać rozmiar wkładek do butów?

Wkładki do butów powinny zostać idealnie dopasowane do stopy, aby w 100% spełniać swoją funkcję. Nieprawidłowo dobrana wkładka może stać się przyczyną bolesnych odcisków i otarć. Odpowiednie wybranie rozmiaru wkładki jest szczególnie istotne, jeżeli dokonujemy zakupów w sklepie internetowym i nie mamy możliwości przymierzyć butów z konkretną wkładką. Na szczęście, mierzenie stopy i konfrontowanie wyników z tabelę rozmiarów nie jest trudne. Sprawdźmy, jak zrobić to prawidłowo.

Mierzenie stopy krok po kroku

Długość wkładki do butów jest skorelowana z długością naszej stopy. Komfortowe wkładki do butów muszą być idealnie dopasowane, aby nie były zbyt krótkie lub zbyt długie. Wybór rozmiaru trzeba poprzedzić zmierzeniem stopy. Można posłużyć się w tym celu starą wkładką, wyciągniętą z butów, użytkowanych na co dzień. Lepszą metodą jest jednak odrysowanie stopy. W tym celu musimy przygotować kartkę papieru A4, ołówek i linijkę lub alternatywnie centymetr krawiecki. Stawiamy stopę płasko na kartce i odrysowujemy jej kontur. Następnie dokonujemy pomiaru długości od najdłuższego palca do końca pięty.

Innym sposobem jest postawienie stopy płasko na kartce, a następnie posłużenie się linijką. Najpierw należy przyłożyć linijkę do pięty tak, aby była ona prostopadła do kartki, a następnie odrysować linię. Potem tę samą czynność należy powtórzyć z dużym palcem. Na końcu mierzymy odległość pomiędzy dwoma narysowanymi liniami. To jednak nie wszystko! Tak dokonany pomiar nie pozwoli nam jeszcze dobrać właściwej wkładki. Do otrzymanego wyniku należy dodać 5 mm w przypadku dorosłych i 5 – 10 mm u dzieci. W sytuacji, gdy jedna stopa jest nieco większa lub mniejsza od drugiej – należy kierować się pomiarem większej stopy.

Długość wkładki a rozmiar wkładki

W sklepach obuwniczych obok rozmiaru buta podawana jest długość wkładki liczona w centymetrach. Nasz sklep podaje rozmiary wkładek w odniesieniu do standardowych rozmiarów buta. Przykładowo, rozmiar 36 odpowiada długości wkładki 23.5 cm oraz długości stopy 23 cm. Dalej, rozmiar 37 to długość wkładki 24 cm, 38 – 24.5 cm, 39 – 25 cm, a rozmiar 40 to 26-centymetrowa wkładka. Przed dokonaniem zakupu warto uważnie prześledzić tabelę rozmiarów. Pamiętajmy, że długość wewnętrzna wkładki buta nie jest tym samym, co zewnętrzna długość buta od strony podeszwy. 

Na stronie naszego sklepu znajdują się również produkty w rozmiarze uniwersalnym. Oznacza to, że wkładka posiada możliwość samodzielnego docięcia do określonego rozmiaru. Nie jest to trudne, ponieważ każda wkładka o rozmiarze uniwersalnym ma narysowane linie przerywane, sugerujące tor cięcia. Nad każdą taką linią znajduje się oznaczenie rozmiaru. Wkładka po włożeniu do buta nie może posiadać luzów ani się zaginać.