Jak zadbać o zdrowie stóp

Wykonujemy przez całe życie niezliczoną ilość kroków. Chodzimy do pracy, uprawiamy sport, tańczymy na przyjęciach czy wędrujemy po górach. Gdy wychodzimy z domu, to zakładamy buty, które nie zawsze są tak wygodne, jak byśmy sobie tego życzyli. Zresztą nawet w najwygodniejszym obuwiu nasze nogi się męczą, pocą i są podatne na zranienia po wielogodzinnym chodzeniu. Każdy pęcherz czy zadrapanie w okolicy paznokcia, małego palca czy pięty są mocno wyczuwalne i wyraźnie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, jak zadbać o zdrowie stóp.

Uważność i obserwacja na co dzień, czyli jak zadbać o zdrowie stóp?

Jak w wielu innych sferach życia, także tutaj najważniejsza jest codzienna kontrola i samobadanie. Warto każdego wieczora dokładnie oglądać swoje stopy, żeby jak najwcześniej znaleźć ewentualne odciski, pęcherze, wrośnięte paznokcie czy kurzajki i podjąć leczenie na własną rękę lub zgłosić się do podologa. Oprócz obserwacji ważne jest także to, żeby zapewnić zmęczonym nogom odpowiedni relaks i regenerację po ciężkim dniu w szpilkach, sztywnych półbutach czy mokasynach i chodzić w domu w miękkich skarpetkach, czy kapciach.

Jak zadbać o zdrowie stóp – codzienne zabiegi i pielęgnacja

Jest kilka podstawowych czynności, które każdy z nas powinien wykonywać w domu, żeby skutecznie zadbać o zdrowie naszych nóg. Po pierwsze higiena, czyli dokładne mycie przynajmniej raz dziennie. Kolejna rzecz to regularne przycinanie paznokci, ale na odpowiednią długość i w sposób zaokrąglony, żeby uniknąć niebezpiecznego wrastania. Ponadto należy pamiętać o wybieraniu skarpetek i rajstop wykonanych z naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy bambus, które oddychają i są często antybakteryjne. No i oczywiście wygodne buty, które nie uciskają, są dobrze wyprofilowane i nie obcierają. Oprócz tego warto poświęcić więcej czasu na pielęgnację nóg i zafundować im peeling, kąpiel z olejkami, kosmetyki nawilżające, masaż czy wizytę u podologa.

Dbałość o stopy jest prosta, więc zatroszcz się o swoje zdrowie już dziś.