Przyczyny powstawania płaskostopia

Jeśli stopa jest właściwie rozwinięta, to nie powinna dotykać podłoża całą swoją powierzchnią, ale jedynie kilkoma głównymi miejscami, a jej kości powinny układać się w łuk. Przy występowaniu płaskostopia obserwujemy, że prawie cała stopa przylega do podłoża, a jej kości ułożone są w linii prostej. Jednak płaskostopie to nie tylko problem estetyczny, ale w związku z przyjmowaniem przez stopę nienaturalnego kształtu pojawić się mogą dolegliwości bólowe oraz problemy z doborem pasującego obuwia. Osoby z płaskostopiem są również narażone na zwyrodnienia układu ruchu, co w efekcie może doprowadzić do deformacji kręgosłupa i wad postawy. Warto więc dowiedzieć się, jakie są główne przyczyny pojawiania się problemów z płaskostopiem.

Dlaczego pojawia się płaskostopie?

Wyróżnia się bardzo wiele różnorodnych przyczyn płaskostopia i nie na wszystkie z nich mamy bezpośredni wpływ. Najważniejsze z czynników, które prowadzą do tego schorzenia, to:

Część z tych czynników związana jest z naszym trybem życia i przyzwyczajeniami, które możemy zmienić. Inne są od nas niezależne. Jeśli jednak zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy płaskostopia, warto jak najszybciej wybrać się do specjalisty i rozpocząć leczenie. Przy dopiero rozpoczynającym się płaskostopiu mogą wystarczyć ćwiczenia wybrane przez fizjoterapeutę i noszenie odpowiednich wkładek do butów. Natomiast jeśli schorzenie jest bardzo zaawansowane, wymagać może nawet zabiegu operacyjnego.