Różnice między wkładką a podpiętką

O zdrowiu stóp mówimy przede wszystkim w kontekście problemów dermatologicznych, jednak zapominamy, że mają wielkie znaczenie także w zachowaniu zdrowia układu kostnego. Nieprawidłowości wykształcone w dzieciństwie mogą wpływać na problemy z chodzeniem lub wiązać się z pojawieniem dyskomfortu w trakcie poruszania. Odpowiedzią na te problemy poza konsultacją u ortopedy i podologa mogą być specjalistyczne podpiętki oraz wkładki. 

Podpiętki w leczeniu wad postawy u dzieci

Podpiętki przeznaczone są do wspomagania leczenia złożonych problemów zdrowotnych. Wśród nich wyróżniamy np. problemy ortopedyczne u dzieci takie jak koślawość stóp. Podpiętki pozwalają doprowadzić do uzyskania anatomicznego ustawienia stopy, a przez to mają wpływ także na neutralne ustawienie stawów kolanowych, biodrowych oraz miednicy. Dzięki temu mogą być stosowane także przy leczeniu wad postawy.

Funkcje podpiętek korekcyjnych

Wyróżnia się wśród nich podpiętki korekcyjne, czyli takie, które mają wytworzyć nawyk naturalnego ustawienia stopy, dzięki czemu wzmacniają mięśnie i uaktywniają torebki stawowe. Ich używanie może także prowadzić do zmniejszenia dysproporcji w długości nóg. Podpiętki wykonywane są z rozmaitych materiałów, począwszy od silikonu, aż po korkowe oraz żelowe. Najpopularniejsze są te pierwsze, ponieważ są łatwe w pielęgnacji, bardzo wytrzymałe, odporne na odkształcanie. 

Właściwości wkładek do butów

Wkładki do butów nie spełniają aż tak zaawansowanych funkcji, ponieważ nie wpływają na pojawienie się zmian w postawie. Mogą jednak nieść ukojenie osobom, które cierpią na bóle reumatyczne, mają problemy z drętwieniem nóg, tendencje do żylaków oraz opuchlizny. Wyróżnia się wśród nich także wkładki dla cukrzyków, które pozwalają na lepsze ukrwienie stopy. Mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na samopoczucie pacjenta w podeszłym wieku i amortyzować stopę, ale nie sprawdzają się podczas terapii wad postawy.