Silikon medyczny i jego wykorzystanie we wkładkach ortopedycznych

Silikon jest materiałem, który zyskał ogromną popularność praktycznie w każdej branży przemysłu. Silikon możemy spotkać w wielu produktach codziennego użytku. Prawdziwą furorę zrobił jednak w branży medycznej. Jego specyficzne właściwości sprawiają, że silikon znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Dziś skupimy się na jego wykorzystaniu do produkcji wkładek ortopedycznych.

 

Jakie cechy posiada silikon?

Biorąc pod uwagę długą listę zalet silikonu w pierwszej kolejności warto wymienić:

Dzięki swoim właściwościom silikon znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, medycynie i farmacji. Silikon jest stosowany wszędzie tam, gdzie wymagana jest niezwykła trwałość, czystość i sterylność. Chyba najbardziej popularną rolą silikonu medycznego jest jego użycie w zabiegu powiększania piersi. Ale nie tylko. Silikon jest także używany do produkcji soczewek kontaktowych czy wkładek ortopedycznych. Szerokie spektrum zastosowań zawdzięcza przede wszystkim swoim wyjątkowym właściwościom, jak rozciągliwość, która jest porównywana do rozciągliwości i elastyczności ludzkiej skóry. Do innych cech silikonu możemy zaliczyć:

Ta ostatnia cecha sprawia, że silikon medyczny jest bardzo dobrze traktowany przez ludzki organizm. Nie szkodzi oraz nie powoduje reakcji alergicznych. Dzięki temu może być wykorzystywany do produkcji wielu elementów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą człowieka.

 

Silikon medyczny we wkładkach ortopedycznych

Wkładki ortopedyczne to idealne rozwiązanie dla osób, którym dokuczają bóle stóp. Wkładki wykonane z silikonu odciążają stopy jak również zmniejszają dolegliwości związane z deformacją palców. Ponadto ortopedyczne wkładki silikonowe zmniejszają mikrowstrząsy powstające w trakcie chodzenia oraz minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień skórnych. Wkładki ortopedyczne poprawiają ustawienie stóp, wspierają biodra oraz kręgosłup. Oprócz tego znacznie odciążają kolana. Analizując rodzaje wkładek ortopedycznych, jakie są dostępne na rynku, możemy je podzielić na kilka grup. Wyróżniamy zatem:

Wykonanie wkładek z silikonu medycznego sprawia, że bez trudu dopasowują się one do anatomicznego kształtu stopy. To powoduje, że ból w trakcie chodzenia znika lub jest mniejszy niż w przypadku chodzenia bez wkładek. Niektóre wkładki z silikonu medycznego posiadają również specjalne pierścienie, które zapobiegają twardnieniu skóry.

Wkładki ortopedyczne wykonane z silikonu to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na ból stóp, jak również walczących z różnego rodzaju deformacjami. Niezwykła elastyczność sprawia, że silikon medyczny idealnie dopasowuje się do anatomicznego kształtu stopy jednocześnie odciążając ją lub korygując deformację. Wybierając wkładki ortopedyczne warto zatem sprawdzić, z jakiego materiału zostały wykonane.