Wkładki na supinacje i pronację

Pronacja i supinacja to dwa określenia związane z ruchem ciała. Pronacja jest rotacją wewnętrzną, czyli odwróceniem kończyny wewnątrz w stosunku do osi. Supinacja oznacza natomiast rotację zewnętrzną i zachodzi wtedy, gdy kończyna jest odwrócona w kierunku zewnętrznym do osi. W jaki sposób można im zapobiegać?

Czym skutkuje nadmierna supinacja i pronacja?

Sytuacja, w której dochodzi do nadmiernej supinacji lub pronacji może być poważna w skutkach. Pierwsza z wad będzie objawiała się częstym pojawianiem się kontuzji stawu skokowego i ryzykiem skręcenia kostki, natomiast nadmierna pronacja może doprowadzić do stanów zapalnych tkanek ścięgien, a nawet powstawania ostrogi piętowej, czyli narośli utrudniającej chodzenie.

Jak zapobiegać supinacji i pronacji?

Pierwszym krokiem, który zalecają fizjoterapeuci i rehabilitanci jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń. Mają one na celu skupianie się na mięśniach stabilizujących sylwetkę, w tym zwłaszcza na mięśniach nóg. Jednym z ćwiczeń jest takie ustawianie kończyn, by kolana były umiejscowione nad stawami skokowymi, natomiast biodra nad kolanami. Ogromnym wsparciem są też wkładki na supinację i pronację, które oferujemy również w ramach naszej działalności. Wyposażone są one w części korygujące o anatomicznym kształcie, mające na celu zapewnienie stopom prawidłowego podparcia w trakcie chodzenia. Takie wkładki powinny być wykonane z przyjaznych skórze, miękkich materiałów, dzięki czemu będą wygodne w noszeniu.

Dobór odpowiednich butów

Poza wyborem wkładek, osoby ze supinacją i pronacją powinny szukać też odpowiedniego obuwia, jest to jednak zdecydowanie trudniejsze. Należy przede wszystkim kupować buty z bardzo dobrą amortyzacją oraz taką cholewką, która będzie dobrze stabilizowała stopę i zapobiegnie ryzyku skręcenia. Właśnie dlatego obuwie warto kupować stacjonarnie, co pozwoli na dokładne sprawdzenie wygody chodzenia.

Zdecydowanie najłatwiejszym i najtańszym sposobem na niwelowanie skutków supinacji i pronacji jest zakup specjalnych wkładek, które wystarczy włożyć do swoich ulubionych butów by móc cieszyć się wygodnym i bezpiecznym dla zdrowia chodzeniem.