Ostroga piętowa to uciążliwa dolegliwość dotykająca ludzi starszych oraz tych, którzy uprawiają sporty wymagające wielogodzinnej pracy na nogach (np. tenis, bieganie, piłka nożna czy siatkówka). Powstaje w wyniku przewlekłego stanu zapalnego rozwijającego się w obszarze kości piętowej. Nie sposób nie zauważyć tej choroby, ponieważ objawia się ostrym bólem pięty, który w początkowej fazie pojawia się tylko podczas chodzenia, a później może dokuczać choremu również w czasie odpoczynku w pozycji leżącej czy siedzącej.
Jakie są przyczyny powstawania ostrogi piętowej?
Ostroga piętowa powstaje na skutek rozwijającego się zapalenia w miejscu połączenia kości pięty z rozcięgnem piętowym. Jest to specjalna struktura, która została stworzona do ciągłego napinania się i rozluźniania podczas chodzenia. Jeśli w tym miejscu powstaje stan zapalny, możemy być pewni, że da o sobie szybko znać. Każdy krok staje się bolesnym doświadczeniem, z którym ciężko jest normalnie funkcjonować. Stan zapalny może powstawać u osób z nadwagą, ponieważ duża masa ciała jest przyczyną nadmiernego spłaszczania się łuku stopy, co powoduje, że rozcięgno piętowe musi się jeszcze bardziej naciągać. Może pojawiać się także u osób szczupłych, które mają nawyk noszenia niewygodnych butów albo być wynikiem urazu lub przeciążenia.
Jak wygląda ostroga piętowa?
Jej nazwa nie wzięła się znikąd, sama ostroga piętowa swoim wyglądem przypomina bowiem ostrogę. W miarę rozwijania się stanu zapalnego w miejscu przyczepu zaczynają odkładać się złogi wapienne, które powoli tworzą charakterystyczną narośl na kości piętowej od strony podeszwy. Jej kształt do złudzenia przypomina ostrogę.
Jak sobie radzić z ostrogą piętową?
Najważniejsza jest trafna diagnoza postawiona przez ortopedę, który na pierwszej wizycie dokładnie zbada piętę. Aby móc normalnie funkcjonować z ostrogą piętową, trzeba przede wszystkim zadbać o dobór wygodnego obuwia. Doskonale sprawdzają się także specjalistyczne wkładki do butów na ostrogę. Są to zazwyczaj miękkie podpiętki, które absorbują wszelkie wstrząsy podczas stawiania kolejnych kroków. Dzięki ich zastosowaniu nacisk przy stawianiu stopy na podłoże jest równomiernie rozkładany. Mogą być wykonane z silikonu albo żelu. Niektóre modele mają na środku pięty umiejscowiony wyjmowany element, który skutecznie odciąża guz piętowy. Lekarz może także zalecić przyjmowanie przeciwzapalnych leków doustnych oraz rehabilitację.